Victorii pentru nationala masculina U16

Intrati in linie dreapta inaintea Campionatului European gazduit in Bucuresti in luna iulie, tinerii tricolori U16 au reusit ieri si azi doua victorii de moral impotriva nationalei similare a Bulgariei. In primul meci sustinut ieri in Sala Unirea din Dobroesti, elevii lui Igor Georgiev, Mircea Totolici si George Trif au trecut cu 64-37 (15-3, 17-9, 21-15, 11-10) de vecinii de la sud de Dunare, cei mai prolifici marcatori ai nostri fiind Marius Ciotlaus (22 de puncte, 22 eficienta), Eugen Panturu (8 puncte) si Madalin Potcoava (6 puncte).
In al doilea joc amical disputat astazi si incheiat in urma cu cateva minute, nationala Romaniei s-a impus cu 63-54 (14-11,14-23,17-8,18-12). Kuti Nandor (12 puncte, 8 recuperari, eficienta 17) si Stefan Tanasie (11 puncte)  au iesit la rampa pentru nationala noastra, in vreme ce Emre Kurt (16 p) si Andrei Ivanov (14 puncte) au fost cei mai buni marcatori ai oaspetilor.

Dar iata lista completa a jucatorilor romani care au evoluat in cele doua meciuri de verificare:

Eugen Panturu

Imediat dupa cel de-al doilea joc, antrenorul principal al echipei nationale U16, Igor Georgiev, a vrut sa transmita antrenorilor romani un scurt mesaj. “Tinerii jucatori romani au potential! Au muncit din greu in aceste luni si merita pe deplin fiecare minut pe teren si fiecare victorie. Nu vreau sa discut prea mult despre aceste meciuri amicale, insa as dori sa transmit un mesaj clar si concis antrenorilor romani. Aveti incredere in acesti baieti minunati, domnilor! Oferiti-le tot sprijinul vostru si veti vedea rezultatele!”