Vlad Moldoveanu, record personal in Patriot League

Internationalul roman Vlad Moldoveanu a dat lovitura, sambata noapte, in meciul castigat de echipa sa, American Eagles University, pe teren propriu, in Bender Arena, in fata gruparii universitatii Lehigh, cu scorul de 82-75, in cadrul Patriot League din campionatul universitar nord-american. Cu o linie statistica impresionanta, in care a adunat 39 de puncte (10-14 la aruncarile din actiune de doua puncte, 3-4 la aruncarile de la mare distanta si 10-10 la aruncarile libere!) si 12 recuperari in 36 de minute de joc, Vlad Moldoveanu si-a condus echipa spre a patra victorie consecutiva, realizand si un record personal de invidiat. De mentionat ca extrema de forta a “Vulturilor” a inscris 29 de puncte in repriza secunda, totalizand la finele partidei al patrulea “double-double” din cariera sa. Totodata, este pentru a cincia oara cand Vlad marcheaza intr-un meci din NCAA peste 30 de puncte!
Urmatorul meci va avea loc pe 12 ianuarie, cand American University primeste replica echipei Bucknell.

Tot in NCAA, dar in “Big Ten Challenge”, un alt international roman, pivotul Catalin Baciu, a evoluat doua minute, timp in care si-a trecut in cont o recuperare, in meciul castigat de echipa sa, Clemson Tigers University, impotriva echipei din Miami, cu 79-72. “Tigrii”, care au inregistrat cea de-a saptea victorie consecutiva, vor disputa urmatoarea partida, in data de 11 ianuarie, tot pe teren propriu, impotriva gruparii Georgia Tech.