Echipele din Constanta au dominat Campionatele Nationale 3x3 Indoor

Sala Sporturilor din Constanta a gazduit, in perioada 5-7 mai, Campionatele Nationale 3x3 Indoor, la categoriile Open (seniori) si U23, masculin si feminin.

Primele doua zile de intreceri au fost rezervate categoriei Open. 14 echipe la masculin si alte 14 la feminin si-au disputat suprematia pe plan intern, iar la finalul intrecerilor reprezentantele CSU Neptun Athletic Constanta au fost desemnate campioane nationale.

La masculin, CSU Neptun Athletic 2 (Cristi Mainea, Dani Maine, Cezar Baragau, Vlad Corpodean) a invins in finala pe CSM Targu Jiu (George Pavel, Andrei Gheorghe, Alexandru Berca, Camil Berculescu). Medaliile de bronz au revenit lui CSU Neptun Athletic 1 (Christian Chitu, Andrei Oprean, Mario Lazar, Vitalie Balan), dupa meciul castigat in fata gruparii CSM Miercurea Ciuc.

La feminin, CSU Neptun Athletic 1 (Alina Podar, Ancuta Stoenescu, Teodora Manea, Anisia Croitoru) a cucerit laurii nationali, dupa victoria impotriva echipei Agronomia 1 Bucuresti (Anca Sipos, Mihaela Chelariu, Mihaela Panait, Claudia Cristea). Podiumul a fost completat de Rapid Bucuresti (Florina Stanici, Gabriela Vlad, Sonia Cazacu, Valentina Calin) care a depasit in finala mica pe Agronomia 2 Bucuresti.

Toate rezultatele inregistrate in cadrul Campionatului National 3x3 Indoor - Seniori pot fi vizualizate AICI.

17 echipe participante la categoria Under 23

Ultima zi de intreceri a fost rezervata campionatului national indoor de tineret.

La feminin, din noua echipe, pe prima treapta a podiumului s-a clasat Phoenix CSU "Simona Halep" Constanta (Evelina Petrof, Andreea Mititelu, Teodora Dumitru, Daiana Tanase), victorioasa impotriva gruparii Agronomia Bucuresti (Renata Kovacs, Maria Militaru, Claudia Cristea, Alexandra Bobar). Medaliile de bronz au revenit lui CSU Brasov (Alexia Frîncu, Ioana David, MAria Florea, Maria Stanescu), dupa vicoria in fata Universitatii Cluj-Napoca.

Intrecerea masculina s-a disputat intre opt echipe si a fost adjudecata de CSU Stiinta Bucuresti (Luca Vasile, Sebastian Costeiu, Filip Macavei, Robert Nanu). Gruparea bucuresteana a invins in finala pe Universitatea Cluj-Napoca (Ciprian Albu, Mihnea Brie, Rares Mihasan, Alexandru Dumitrescu). Finala mica a fost castigata de CSU Neptun Athletic Constanta (Christian Chitu, Andrei Oprean, Vitalie Balan, Nicolae Ciuca) in fata celor de la Agronomia Bucuresti.

Toate rezultatele inregistrate in cadrul Campionatului National 3x3 Indoor - U23 pot fi vizualizate AICI.

Astazi au inceput inscrierile pentru Campionatele Nationale U23 Outdoor.