Romania, in sferturile de finala ale FIBA U16 Women's European Championship 2023

Al treilea meci consecutiv pentru nationala feminina U16 a consemnat a treia victorie si calificarea in sferturile de finala ale competitiei continetale gazduite de Podgorica.

La fel ca si in precedentele intalniri, fetele noastre au facut o prima repriza foarte buna, stabilind o diferenta care a contat decisiv in "economia" partidei. Savu, Danciulescu si Matei au fost din nou eficiente in atac, in vreme ce Pop a dominat la capitolul recuperarilor defensive.

Scor final: Romania - Slovacia 68-54 (13-10, 24-13, 12-11, 19-20). Pentru Romania au marcat: Danciulescu 20p, Savu 16p, Pop 12p 10rec, Matei 10p, Simion 4p, Constantinescu 3p, Salamon 3p.

Cu trei victorii din trei partide, Romania si-a asigurat matematic calificarea in sferturile de finala ale FIBA U16 Women's European Championship 2023 - Division B.

Maine este zi de pauza la Podgorica, urmatorul joc al Romaniei fiind programat luni, de la ora 22:00, impotriva celeilalte reprezentative calificate deja in sferturile de finala, Lituania.

Toate jocurile de la FIBA U16 Women's European Championship 2023 - Division B sunt transmise in direct de canalul de YouTube FIBA.