Romania cedeaza in fata Argentinei la Universiada de la Chengdu

Dupa victoria din prima zi in fata Mongoliei, elevii lui Dan Ioan si Catalin Stefanescu s-au mutat astazi in Fenghuangshan Sports Park Gymnasium, o arena de 18.000 locuri, pentru a juca impotriva Argentinei, derby-ul Grupei B de la Jocurile Mondiale Universitare FISU - Chengdu 2021.

Jocul a inceput intr-o nota de echilibru, ambele echipe alternand la conducere, iar intrarea la vestiare s-a realizat cu ambele echipe aflate la egalitate pe tabela. Dupa pauza, Argentina a trecut din nou in avantaj, nationala noastra nereusind sa raspunda la fel ca in prima jumatate a partidei. Au fost cinci puncte pentru sudamericani la ultima pauza, apoi avantajul a crescut, scorul final fiind 70-56 pentru Argentina.

Pentru Romania au inscris: Tohatan 20p 4x3, Nicolescu 12p 2x3, Fometescu 6p 2x3, Cate 4p 11rec, Petrescu 4p, Mandisodza 4p, Darwiche 3p, Maticiuc 2p, Grasu 1p

Vulturii vor juca maine, de la ora Romaniei 14:30 impotriva Africii de Sud, victoria calificandu-i in sferturile de finala.