Romania continua parcursul fara greseala la FIBA U18 European Championship 2023

A treia etapa din Grupa C a campionatului european FIBA U18 gazduit de localitatea portgheza Matosinhos a opus nationalei Romaniei reprezentativa statului Kosovo.

Tinerii Vulturi si-au respectat statutul de favoriti si au controlat partida autoritar inca din debutul ei. La pauza, Romania avea deja un avantaj de 22 de puncte. Acesta a crescut in urmatorul sfert si, cu toate ca in ultimele zece minute antrenorii Enache si Gliga au folosit si jucatorii mai putin utilizati in primele partide, la final victoria a fost neta: 98-64 (20-14, 30-14, 31-18, 17-18).

Pentru Romania au inscris: Oinaru 20p (2x3) 10 rec, Somacescu 13p, Badalau 12p (2x3), Vlaicu 11p (1x3), Szentkuti 10p (2x3), Diaconescu 9p, Morosanu 8p (2x3), Blidaru 6p (2x3), Sparlac 6p, Son 2p, Fintina 1p.

Romania, alaturi de Tarile de Jos, sunt singurele nationale neinvinse in Grupa C a FIBA U18 European Championship 2023 Division B. Cele doua reprezentative se vor intalni in derby-ul grupei marti, de la ora 15:00, o victorie echivaland cu calificarea Romaniei in sferturile de finala ale competitiei.