Romania va juca pentru locurile 5-8 la Jocurile Francofoniei - Kinshasa 2023

Reprezentativa feminina a tarii noastre a cedat in sferturile de finala ale celei de a IX-a editii a Jocurilor Francofoniei, in fata Senegalului.

Selectionata africana a inceput mai bine partida si a luat un avantaj important inca din primul sfert. Chiar daca nu atat de evidenta pe tabela, dominarea Senegalului a continuat si in urmatoarele 30 de minute, astfel ca fetele lui Ioannis Koukos si Florin Covaciu vor fi nevoite sa joace urmatoarele doua partide din competitie pentru locurile 5-8.

Scor final ROMANIA - SENEGAL 57-87 (6-26, 22-26, 13-18, 16-17). Au marcat: Kovacs 11p 1x3, Dumitrescu 11p, Pop 10p 1x3, Biszak 8p 1x3, Anastasescu 6p, Florea 6p, Bobar 5p.

Urmatorul joc al fetelor noastre este programat pe 3 august, de la ora 14:15, in compania tarii-gazda, R.D. Congo.