U-BT a invins finalista precedentei editii EuroCup

Evolutie buna a campionilor Romaniei in deschiderea noului sezon din BKT Eurocup. In fata numerosilor suporteri prezenti in BT Arena, U-Banca Transilvania a inceput excelent partida cu Turk Telekom Ankara3, finalista editiei precedente a competitiei si semifinalista a Superligii Turciei.

Ardelenii au avut un incredibil 13-0 in debutul jocului, iar prestatia lor a ramas extrem de solida in intreaga prima repriza, incheiata cu un incredibil 50-26. Din pacate, in sfertul al treilea, Turk Telekom, ranita in orgoliu, a replicat furibund, reusind sa aiba inscrie 23 de puncte in timp de U-BT reusise doar trei. S-a incheiat 26-9 pentru turci, iar inaintea ultimelor zece minute, scorul general era 59-52 pentru campionii Romaniei. A urmat un ultim sfert dramatic, in care echilibrul a fost restabilit si mentinut. U-BT a reusit sa se mentina in avantaj pe tabela - asa cum de altfel s-a intamplat pe intreaga durata a partidei - in ciuda forcingului echipei turce.

Scor final: U-BT Cluj-Napoca - Turk Telekom Ankara 80-71 (28-14, 22-12, 9-26, 21-19)

Pentru U-BT Cluj-Napoca au inscris: Guzman 14p (3x3), Jones Jr. 14p (1x3), Seeley 12p (2x3), Stipanovic 10p, Eddie 9p (3x3), Richard 6p, Mokoka 7p, Cate 4p, Mejeris 4p.

In urmatoarea etapa, U-BT Cluj Napoca va evolua, miercurea viitoare, de la ora 21:00, in Polonia, contra echipei Slask Wroclaw. Partida va fi transmisa in direct de Prima Sport.