FEDERAȚIA ROMÂNA DE BASCHET
Cu sediul în: Municipiul București
B-dul Basarabia, nr. 39, Sector 2
HOTĂRÎREA ADUNĂRII GENERALE ORDINARE A FEDERAȚIEI ROMÂNE DE BASCHET
Data: 28.04.2025
Locație: Sala de sport ARENA FRB – București, bulevardul Basarabia, nr. 39, sector 2.
Ședința Adunării Generale Ordinare a FEDERAȚIEI ROMÂNE DE BASCHET s-a desfășurat la data de 28.04.2025, in sala de sport ARENA FRB – București, bulevardul Basarabia, nr. 39, sector 2, începând cu ora 10:00. În conformitate cu art. 12.17 din Statutul Federației Române de Baschet, ședința a fost reconvocată prima dată pentru ora 11:00, din lipsă de cvorum (la ora 10:00 au fost prezenți și înregistrați 51 de delegați ai structurilor sportive afiliate cu drept de vot). La ora 11:00, în conformitate cu art. 12.17 din Statutul Federației Române de Baschet, a fost îndeplinit cvorumul (la ora 11:00 au fost prezenți și înregistrați 58 de delegați ai structurilor sportive afiliate cu drept de vot, conform listei de prezență și a delegațiilor reprezentanților structurilor sportive).
La ședința Adunării Generale a FEDERAȚIEI ROMÂNE DE BASCHET a participat domnul Sergiu Stratulat AGACHI, notar public, reprezentant al Societății Profesionale Notariale ”POPOVICI & AGACHI”.
În conformitate cu anunțul Comisiei de validare a cvorumului și de numărare a voturilor (formată din Mihaela Grecu, Florin Covaciu și George Opriș), consemnat și în Procesul-Verbal încheiat cu ocazia Adunării Generale din data de 28.04.2025, la ora 11:00 au fost prezenți 58 de reprezentanți ai structurilor sportive, legal constituite și recunoscute oficial, afiliate definitiv la FEDERAȚIA ROMÂNĂ DE BASCHET, beneficiare ale dreptului de vot.
Astfel, prin raportare la prevederile Statutului FEDERAȚIEI ROMÂNE DE BASCHET – în continuare și Federația/FRB - Comisia sus-menționată a anunțat că a fost realizat cvorumul necesar adoptării unor hotărâri valabile iar ședința a fost declarată ca fiind statutară, ca urmare a participării unui numar de 58 de structuri sportive, legal constituite și recunoscute oficial, din totalul de 181 de structuri sportive, legal constituite și recunoscute oficial, beneficiare ale dreptului de vot.
Motiv pentru care, Președintele FEDERAȚIEI ROMÂNE DE BASCHET, doamna Emilia-Carmen TOCALĂ a declarat deschisă ședința Adunării Generale Ordinare pe anul 2025.
Având, astfel, în vedere, dispozițiile cuprinse în documentul identificat ca fiind “Procesul-Verbal al Adunării Generale Ordinare a FR Baschet, București, Arena FRB, 28.04.2025”, întocmit cu ocazia ședinței Adunării Generale Ordinare a FEDERAȚIEI ROMÂNE DE BASCHET, organizată și desfasurată la data de 28.04.2025, începând cu ora 11:00 - Sala de sport ARENA FRB – București, bulevardul Basarabia, nr. 39, sector 2 - astfel cum a fost acest document certificat ca fiind de dată certă la Societatea Profesională Notarială ”POPOVICI & AGACHI”;
Participanții la ședinta Adunării Generale Ordinare a FEDERAȚIEI ROMÂNE DE BASCHET au adoptat următoarea:
HOTĂRÂRE
1. A fost aprobată și va fi luată în discuție la punctul “Diverse” (58 de voturi pentru, nicio abținere sau vot împotrivă), propunerea trimisa în termen de Clubul Sportiv Municipal București pentru completarea/modificarea Ordinii de Zi a ședinței Adunării Generale pe anul 2025.
2. A fost aprobată și va fi luată în discuție la punctul “Aprobarea modificărilor la Statutul FR Baschet” (58 de voturi pentru, nicio abținere sau vot împotrivă), propunerea trimisa în termen, prin avocat, de ACS Sepsi SIC Sf. Gheorghe pentru completarea/modificarea Ordinii de Zi a ședinței Adunării Generale pe anul 2025.
3. A fost aprobată cu unanimitate de voturi (58 de voturi pentru, nicio abținere sau vot împotrivă), direct exercitate și valabil exprimate, Ordinea de Zi a ședinței Adunării Generale din anul 2025, așa cum a fost transmisă structurilor sportive afiliate FRB prin Convocator.
4. A fost aprobată, cu unanimitate de voturi (58 de voturi pentru, nicio abținere sau vot împotrivă), direct exercitate și valabil exprimate, descarcărea de gestiune a FEDERAȚIEI ROMÂNE DE BASCHET pe anul 2024, după ce au fost prezentate participanților la ședintă următoarele documente:
- Raportul de activitate al FRB pe 2024
- Bilantul financiar-contabil al FRB pe 2024
- Raportul firmei de audit pe 2024
- Raportul Comisiei de Cenzori pe 2024.
5. A fost aprobat, cu unanimitate de voturi (58 de voturi pentru, nicio abținere sau vot împotrivă), direct exercitate și valabil exprimate, Planul anual de activități al FRB pe anul 2025.
5. A fost aprobat, cu unanimitate de voturi (58 de voturi pentru, nicio abținere sau vot împotrivă), direct exercitate și valabil exprimate, Bugetul de venituri și cheltuieli al FRB pe anul 2025.
6. A fost aprobată, cu unanimitate de voturi (58 de voturi pentru, nicio abținere sau vot împotrivă), direct exercitate și valabil exprimate, lista cu 30 de structuri sportive propuse pentru afiliere definitivă la FEDERAȚIA ROMÂNĂ DE BASCHET, după cum urmează:
1. Asociația Club Sportiv Special Olympics Ilfov
2. Asociația Club Sportiv Robo Sports Zalău
3. Asociația Club Sportiv Mambra Sport Timișoara
4. Asociația Club Sportiv All Stars Sports Pucioasa
5. Asociația Club Sportiv NCS Salonta
6. Clubul Sportiv 5 Star Brașov
7. Asociația Club Sportiv Urban Basketball Cluj-Napoca
8. Asociația Județeană de Baschet Brașov
9. Asociația Club Sportiv Comunitar Sibiu
10. Asociația Club Sportiv Sedu Corunca
11. Asociația Club Sportiv Paralimpic Salvia 2000 Cluj-Napoca
12. Asociația Club Sportiv Atomic Blaj
13. Clubul Sportiv Municipal Vaslui
14. Asociația Baschet Club Symbol Fox Slobozia
15. Asociația Județeană de Baschet Harghita
16. Asociația Club Sportiv Academia de Baschet Arad
17. Asociația Club Sportiv Arsenal Brașov
18. Asociația Club Sportiv Jaguarii București 2021
19. Clubul Sportiv Universitatea Galați
20. Clubul Sportiv Perform Mediaș
21. Asociația Club Sportiv LA Baschet Cluj-Napoca
22. Asociația Club Sportiv ANDU Sibiu
23. Clubul Sportiv Municipal Corona Brașov
24. Asociația Club Sportiv Zeiden Brașov
25. Asociația Club Sportiv For You Buzău
26. Clubul Sportiv Medgidia
27. Clubul Sportiv Academia de Baschet Borsec
28. Clubul Sportiv Vâlcea 1924
29. Clubul Sportiv Municipal Deva
30. Asociația Club Sportiv Temerarii Arad
Cele 30 de structuri sportive sus-menționate au dobândit, astfel, calitatea de membrii afiliați/asociați la FEDERAȚIA ROMÂNĂ DE BASCHET, calitate în care aceste structuri sportive se bucură de drepturile prevăzute în Statutul Federației Române de Baschet, respectiv sunt ținute să își îndeplinească obligațiile ce le revin, potrivit dispozițiilor aceluiași Statut.
Urmare a punctului 6 din prezenta Hotărâre a Adunării Generale ordinare a Federației Române de Baschet pe 2025, vor fi efectuate toate demersurile prevăzute de lege în fața Tribunalului București, referitoare la înscrierea în Registrul Federațiilor (Registrul Special), organizat la Grefa acestei instanțe. Totodată, vor fi efectuate demersurile legale pentru lista actualizata la data de 28.04.2025, cu structurile sportive, legal constituite si recunoscute oficial, afiliate/asociate la FEDERAȚIA ROMÂNĂ DE BASCHET, demers care se impune, ca necesar și obligatoriu, în aplicarea dispozițiilor Ordonanței Guvernului nr. 26/2000 cu privire la asociații și fundații, aprobată cu modificări și completări ulterioare.
7. A fost aprobat, cu unanimitate de voturi (58 de voturi pentru, nicio abținere sau vot împotrivă), direct exercitate și valabil exprimate, forma dezbătută, analizată și modificată a STATUTULUI FEDERAȚIEI ROMÂNE DE BASCHET, în conformitate cu cerințele FIBA și FIBA-Europa, precum și ale Autorității Naționale pentru Sport, așa cum reiese din anexa acestei hotărâri.
8. A fost aprobată propunerea Consiliului Director FRB pentru ca următoarele personalități ale baschetului romînesc să devină ”Membrii de Onoare FRB”: Mircea Vulc, Dan Berceanu, Ion Nicolau, Liviu Călin și Octavian Șerban.
9. A fost aprobată, cu unanimitate de voturi (58 de voturi pentru, nicio abținere sau vot împotrivă), direct exercitate și valabil exprimate, împuternicirea/mandatarea Președintelui FEDERAȚIEI ROMÂNE DE BASCHET, doamna Emilia-Carmen TOCALĂ, cetățean român, identificată prin CNP 2620315400752, să reprezinte FEDERAȚIA ROMÂNĂ DE BASCHET în fața Notarului Public, în vederea autentificării Hotărârii adoptată de Adunarea Generală Ordinară, în ședința organizată și desfășurată la data de 28.04.2025.
Președintele FEDERAȚIEI ROMÂNE DE BASCHET, doamna Emilia-Carmen TOCALĂ, va reprezenta FEDERAȚIA ROMÂNĂ DE BASCHET și în fața altor instituții (la Agenția Națională pentru Sport), în vederea efectuării demersurilor necesare, referitoare la Avizul prealabil, prevăzut de dispozițiile Legii educatiei fizice și sportului nr. 69/2000, cu privire la Hotărârea Adunării Generale Ordinare, adoptată în ședința din data de 28.04.2025. FEDERAȚIA ROMÂNĂ DE BASCHET va efectua în fața Tribunalului Bucuresti demersurile prevăzute de lege, referitoare la înscrierea în Registrul Federațiilor (Registrul Special), organizat la Grefa acestei instanțe, a Hotărârii Adunării Generale Ordinare, adoptată la data de 28.04.2025, cu lista actualizată la această data cu structurile sportive, legal constituite și recunoscute oficial, afiliate/asociate la FEDERAȚIA ROMÂNĂ DE BASCHET, precum și cu înregistrarea noului STATUT AL FEDERAȚIEI ROMÂNE DE BASCHET.
Ca urmare a exprimării valabile a votului și a hotărârilor adoptate, Adunarea Generală Ordinară a FEDERAȚIEI ROMÂNE DE BASCHET din data de 28.04.2025 a fost declarată inchisă.
Gasiti AICI - Hotarirea AGO 2025 si varianta aprobata de Statut FRB si anexele acestuia.