CE U16 feminin, Divizia B: Romania pe locul 8, Anglia si Germania au promovat

Final de competitie la Arad, acolo unde, timp de 11 zile, 15 formatii s-au intrecut pentru promovarea in Divizia A valorica a Campionatului European U!6. Din pacate pentru tara noastra, Romania nu a reusit acest lucru, fetele pregatite de Madalin Piperea, Tiberiu Ilutiu si Claudia Birzan clasandu-se in final pe locul 8, dupa infrangerea de duminica din fata Portugaliei, 54-62. In ultimul ei meci, Romania a pierdut primele trei sferturi, reusind un reviriment doar in ultimele 10 minute, insuficient pentru a obtine victoria. Din lotul Romaniei s-au remarcat doua sportive care au realizat un "double-double": Paula Lenart (15p, 10 rec) si Bianca Blanaru (11p, 10 rec).

Nationalele Angliei si Germaniei au obtinut promovarea in Divizia A valorica, dupa ce au reusit calificarea in finala turneului de la Arad. In ultimul act, Germania s-a impus cu 66-63.

====================================

Nationala feminina U16 a Romaniei a parut sa acuze ratarea sferturilor de finala si a cedat si meciul cu Lituania, din "semifinalele" pentru locurile 5-8, cu 60-67. La fel ca si in meciul cu Anglia, fetele noastre au inceput slab meciul, si au pierdut primul sfert la o diferenta (8 puncte) care s-a dovedit panala final decisiva. Dintre elevele tehnicienilor Madalin Piperea, Tiberiu Ilutiu si Claudia Birzan s-a remarcat Laura Simina Avram, care a reusit 20 de puncte si 9 recuperari.
Duminica, Romania joaca ultimul sau meci la Campionatului European U16 feminin Divizia B de la Arad, de la ora 13:00, impotriva Portugaliei, pentru locurile 7-8.

Nationala feminina U16 a Romaniei nu a reusit calificarea in careul de asi al Campionatului European U16 feminin Divizia B de la Arad. Fetele pregatite de Madalin Piperea au pierdut sfertul de finala contra Angliei, cu 50-63. Practic diferenta s-a facut in primul sfert, castigat de britanice la 12 puncte diferenta, restul de 30 de minute fiind extrem de echilibrat. Din echipa Romaniei s-au remarcat Iulia Pasca (15p) si Mihaela Maxim (13p).

Romania rateaza astfel principalul obiectiv, cel al promovarii in Divizia A valorica, urmand sa evolueze acum in "semifinala" locurilor 5-8, contra Lituaniei, sambata de la ora 15:45.

In ultimul meci al grupei F de calificare din cadrul Campionatului European U16 feminin Divizia B de la Arad, Romania a invins Elvetia, cu 55-44, si a reusit clasarea pe locul al patrulea, ceea ce ii da dreptul sa evolueze in sferturile de finala ale competitiei, acolo unde va intalni ocupanta primului loc din grupa E, Anglia. In meciul cu Elvetia, din echipa Romaniei s-au remarcat Laura Simina Avram (15 p, 9 rec) si Iulia Pasca (10p).

Calificarea nu a fost lipsita de emotii, Bulgaria, Romania si Danemarca terminand grupa cu acelasi numar de puncte, insa, in urma calcularii cosaverajului din meciurile directe, primele doua echipe s-au calificat mai departe.

Nationala pregatita Madalin Piperea, Tiberiu Ilutiu si Claudia Birzan va juca impotriva Angliei, in sferturile de finala, vineri 19 august, de la ora 18:00.

Vorba proverbului, ceasuri rele pentru nationala feminina U16, marti, in meciul contra Germaniei. Tinerele noastre jucatoare au inceput jocul inexplicabil de slab, adevrsarele castigand primul sfert la 15 puncte diferenta, un ecart care s-a dovedit decisiv pana la final, cand Germania a castigat cu 74-63, in ciuda alergarii disperate dupa egalare incercate de elevele lui Madalin Piperea, Tiberiu Ilutiu si Claudia Birzan.

Iulia Pasca 2p

Nationala Romanie disputa miercuri, de la ora 18, ultimul meci din grupa de calificare F, avand nevoie de o victorie asupra ocupantei ultimului loc, Elvetia, pentru a spera la sferturile de finala.

Fara una dintre cele mai bune jucatoare, Iulia Raileanu, nerefacuta dupa o leziune de menisc suferita in debutul meciului cu Bulgaria, reprezentativa feminina U16 a pierdut in extremis confruntarea de astazi cu nationala similara a Danemarcei, cu scorul 56-61, la Campionatul European, Divizia B, de la Arad.

Desi jucatoarele pregatite de Madalin Piperea, Tiberiu Ilutiu si Claudia Birzan au inceput excelent meciul si au castigat primele doua sferturi cu o diferenta de patru puncte, dupa minutele de odihna danezele au revenit in forta. Intrate cu un avantaj de un punct in sfertul patru, junioarele Romaniei au cedat ultima parte si au scapat victoria printre degete.

Dar iata marcatoarele Romaniei din aceasta dupa-amiaza:

Mihaela Maxim (10 p, 4 rec)
Cristina Gavrila (11 p, 4 rec, 5 interceptii)
Iulia Pasca (9 p, 3 rec, 3 interceptii)
Bianca Blanaru (4 p, 8 rec, 3 pase decisive, 8 capace)
Simina Avram (22 p, 12 p, 3 capace)

Fetele noatre vor mai juca in Grupa F de calificare cu Germania (marti, de la ora 18:00) si cu Elvetia (miercuri, de la aceeasi ora) si mai au nevoie de macar o victorie pentru a spera la sferturile de finala.

Junioarele Romaniei au obtinut o noua victorie la Campionatul European U16 (Div. B), 64-58 cu Bulgaria, o echipa extrem de ambitioasa si care a mentinut minute bune suspansul in sala din Arad. In urma acestui rezultat, ambele combatante s-au calificat in faza urmatoare, acolo unde Romania intra insa cu o victorie in plus fata de Bulgaria.

Alexandra Chitanu 3p

Fetele noatre vor juca in Grupa F de calificare, dupa umatorul program: luni 15 august cu Danemarca, marti 16 august cu Germania si miercuri 17 august cu Elvetia. Toate meciurile se vor disputa de la ora 18.

In a doua zi a Campionatului European (Div. B) rezervat junioarelor U16,  la Arad, nationala Romaniei, pregatita de Madalin Piperea, Tiberiu Ilutiu si Claudia Birzan, a intrecut reprezentativa Israelului cu 71-55 dupa un joc echilibrat la inceput, dar transat de fetele noastre inca din sfertul al doilea, castigat la 17 puncte diferenta. Fetele noastre privesc acum cu optimism spre faza urmatoare, cea a grupelor pentru locurile 1-12, acolo unde pot intra cu doua victorii la activ daca reusesc sa invinga sambata, de la ora 18:00, nationala Bulgariei, in ultimul meci al Grupei preliminare C.

Laura Avram 3p

Joi a inceput la Arad al doilea campionat european de juniori gazduit in aceasta vara de tara noastra. Daca la Oradea, competitia junioarelor sub 18 ani este aproape de final, in orasul de pe Mures au luat startul cadetele U16. Romania are drept obiectiv calificarea in finala si, implicit, promovarea in Divizia A, motiv pentru care atat autoritatile locale, reprezentate de primarul Gheorghe Falca, dar si conducerea FRB au facut un apel catre suporterii aradeni, invitandu-i sa vina in numar cat mai mare la Sala Polivalenta si sa sustina tinerele noastre baschetbaliste pe toata durata competitiei. "Aceste fete lupta pentru viitorul baschetului romanesc, de aceea ele trebuie sustinute pe tot parcursul Campionatului European", a declarat presedintele FRB, Carmen Tocala, care a adaugat ca luni, la Arad va sosi un oaspete de seama, nimeni altul decat presedintele FIBA Europe.

La acest campionat european, Romania face parte din Grupa C, alaturi de Bulgaria, Israel si Lituania. Celelalte echipe participante sunt Ucraina, Portugalia, Letonia, Luxemburg (grupa A), Anglia, Slovenia, Estonia (grupa B), Irlanda, Danemarca, Germania si Elvetia (grupa D).

România a disputat primul meci joi în compania Lituaniei, insa rezultatul a fost unul negativ, balticele impunandu-se cu 62-47, in vreme ce tinerele noastre jucatoare au intrat cu greu in meci, emotiile debutului fiind hotaratoare in stabilirea rezultatului final, in ciuda unei usoare reveniri a reprezentativei noastre.

Iulia Raileanu 16p
Bianca Blanaru 9p
Cristina Gavrila 5p
Izabella Lovasz 4 p
Paula Lenart 2p

Pentru nationala pregatita de Madalin Piperea urmeaza partida cu Israel, de vineri, 12 august, iar în ultimul meci din grupa, România va avea ca adversar Bulgaria, sâmbata, 13 august, de la ora 18,00