Baschet în fotoliu rulant: Ralph Brașov a câștigat Cupa României

După trei zile de întreceri disputate la Sala Transilvania din Sibiu, Cupa României și-a desemnat câștigătoarea la disciplina baschet în fotoliu rulant.

Ralph Brașov a trecut în finală de Clubul Sportiv Comunitar Sibiu, după o partidă extrem de disputată, cu 37-25.

Pe locul al treilea s-a clasat P Salvia 2000 Cluj-Napoca, învingătoare cu 51-12 în meciul cu Motivation Ilfov.

În fine, în meciul pentru locurile 5-6, echipa Temerarii Arad a trecut cu 63-15 de Academia de baschet Phoenix Galați.

Locul 7 din tot atâtea participante a fost ocupat, la finalul meciurilor din faza grupelor, de echipa Special Olympics.

Cupa României la baschet în fotoliu rulant a fost organizată de Federația Română de Baschet, cu sprijinul Kaufland România.

Competiția de la Sibiu s-a constituit și într-un criteriu de selecție pentru formarea echipei naționale de baschet în scaun rulant care va reprezenta România în luna septembrie, la un turneu internațional organizat în cadrului programului Basketball Inclusive Games ERASMUS-SPORT-2023-SNCESE –101133833 co-finantat de Uniunea Europeana, prin programul Erasmus+.