CSM CSU Oradea, eliminata din Basketball Champions League

Vicecampioana Romaniei a evoluat in aceasta seara in sferturile de finala ale Turneului 2 de calificare in Basketball Champions League, contra italienilor de la Happy Casa Brindisi.

In Antalya, CSM CSU Oradea a avut parte de un duel extrem de echilibrat care a consemnat egalitate pe tabela dupa primele 30 de minute. S-a mers cap la cap si in ultimul sfert, insa pe finalul partidei echipa din Brindisi a fost mai concentrata, reusind victoria la o posesie si calificarea in semifinalele turneului.

Scor final Happy Casa Brindisi - CSM CSU Oradea 77-74 (24-22, 19-10, 17-28, 17-14). Pentru Oradea au marcat: Neal 17p (2x3), Richard 12p (2x3), Gotcher 12p (1x3), Freeman 10 p 11 rec, Baciu 11p, Pearson 9p (1x3), Nicolescu 3p (1x3).

Dupa eliminarea din Basketball Champions League, CSM CSU Oradea va continua aventura internationala in sezonul regulat al FIBA Europe Cup, acolo unde va evolua si BC CSU Sibiu, in vreme ce Rapid va disputa un turneu de calificare, impotriva echipelor Donar Groningen, Rabotnicki Skopje si BC Sabah.