CSU Asesoft DEBUTEAZA PERFECT in Eurocup: 81-75 in deplasarea de la Volgograd

La fel ca in sezonul precedent din Eurocup, debutul pe teren rusesc i-a priit de minune campioanei LNBM, CSU Asesoft Ploiesti. Desi lipsita de aportul capitanului Catalin Burlacu (accidentat), echipa prahoveana s-a descurcat perfect in fata debutantei in Eurocup Krasny Oktyabr ("Octombrie Rosu") Volgograd, pe care au invins-o cu 81-75 (23-20, 20-16, 19-17, 19-22), intr-un joc din prima etapa a grupei E.

Romanii au condus mai mereu in prima repriza, pentru ca, apoi, in sfertul al treilea, sa se distanteze la o incredibila diferenta de 16 puncte (62-46). Relaxarea prematura a ploiestenilor, coroborata cu reusitele de exceptie ale gazdelor Kennedy si Travis, au facut ca victoria noastra sa nu mai para atat de clara: cu mai putin de 4 minute ramase de jucat, Asesoft mai avea doar 2 puncte avantaj (72-70). Brown si Runkaunskas au adus insa linistea in tribunele din Volgograd, reusind doua cosuri care au determinat ecartul de 6 puncte pastrat apoi de Asesoft pana la final.

Lietuvos Rytas Vilnius - Partizan NIS Belgrad 92-65

In  Eurocup, pentru CSU Asesoft urmeaza meciul cu puternica grupare letona Lietuvos Rytas. Partida este programata miercurea viitoare, pe 22 octombrie, în Sala Olimpia, de la ora 19:30.