Romania - Muntenegru, in sferturile de finala ale FIBA U16 Women's European Championship

Ultimul meci al nationalei feminine U16 in Grupa A din cadrul FIBA U16 Women's European Championship 2023 Division B a fost impotriva celeilalte echipe neinvinse, Lituania. Fetele noastre au inceput bine partida si conduceau la limita dupa primele zece minute. A urmat insa un sfert secund adjudecat net de baltice, diferenta de la pauza fiind imposibil de recuperat de catre fetele noastre intr-o repriza secunda desfasurata dupa un tipar repativ similar cu prima (echilibru in sfertul 3, dominare lituaniana in ultimele zece minute).

Scor final: Lituania - Romania 83-54 (17-18, 26-10, 20-17, 20-9). Pentru nationala noastra au marcat: Danciulescu 9p 2x3, Savu 9p 1x3, Simion 8p, Constantinescu 6p 2x3, Ples 5p 1x3, Matei 5p, Manea 4p, Popescu-Antohi 4p, Carmaciu 4p.

Pentru Romania urmeaza doua zile de pauza la Podgorica, joi, de la ora 19:30 fiind programat sfertul de finala impotriva reprezentativei tarii-gazda, Muntenegru.

Toate jocurile de la FIBA U16 Women's European Championship 2023 - Division B sunt transmise in direct de canalul de YouTube FIBA.