Romania debuteaza cu dreptul la FIBA U18 European Championship 2023 Division B

Primii adversari ai elevilor lui Ciprian Enache si Alexandru Gliga la Campionatul European FIBA U18 de la Matosinhos (Portugalia) au fost reprezentantii Irlandei, care au inceput partida plini de ambitie. In primele zece minute cele doua echipe au alternat la conducere, Romania adjudecand sfertul la doar un punct diferenta.

A urmat a doua parte a primei reprize, cand, practic s-a facut diferenta hotaratoare in economia partidei. Cu Diaconescu si Badalau in mare pofta de joc, baietii nostri s-au impus la 16 puncte diferenta.

Pauza a fost un sfetnic bun pentru irlandezi, care si-au revenit din corzi si au reusit sa se impuna la o diferenta de doua puncte in sfertul al treilea si au fortat egalarea in sfertul patru. Tricolorii au reusit insa sa isi mentina avantajul pe tabela, in ciuda asaltului adversarilor.

Scor final: Irlanda - Romania 88-94 (23-24, 18-34, 22-20, 25-16).

Pentru Romania au inscris: Oinaru 21 p (2x3), Badalau 20p (2x3), Diaconescu 18p (2x3), Somacescu 12p (1x3), Vlaicu 11p (2x3), Blidaru 6p, Szentkuti 4p (1x3), Morosanu 2p.

In celelalte doua jocuri din Grupa C, s-au inregistrat urmatoarele rezultate: Ucraina - Tarile de Jos 67-85 si Kosovo - Estonia 60-68.

Nationala noastra va disputa urmatorul meci la FIBA U18 European Championship 2023 - Division B sambata 22 iulie, de la ora 20:00, impotriva Ucrainei.