Romania incheie Universiada de la Chengdu pe locul 6

In ultima zi a turneului de baschet masculin de la Jocurile Mondiale FISU Chengdu 2021, nationala tarii noastre a intalnit Finlanda, in meciul pentru locurile 5-6.
Elevii lui Dan Ioan si Catalin Stefanescu au inceput mai bine partida si si-au adjudecat primul sfert. Nordicii au echilibrat insa balanta pana la pauza, acolo unde au intrat in avantaj de o posesie. Dupa pauza, baietii nostri nu au putut mentine ritmul bun din startul partidei si puternica nationala finlandeza nu a mai cedat conducerea pana la final.

Scor final: Romania - Finlanda 61-76 (15-13, 19-24, 9-12, 18-27)
Pentru tricolori au inscris: Nicolescu 13p 3x3, Grasu 11p 1x3, Cate 9p, Colceag 9p 2x3, Fometescu 7p 1x3 11rec, Berceanu 4p, Maticiuc 4p, Petrescu 2p, Mandisodza 2p.

Cu trei victorii si trei infrangeri la Chengdu, Romania incheie turneul de baschet masculin pe locul 6, egaland astfel cel mai bun rezultat inregistrat in istoria participarilor la Universiada (locul 6 la Kazan 2013)

Reprezentativa feminina a incheiat pe locul 11

Tot la Chengdu, dar in competitia feminina, Romania a cedat in ultimul joc al turneului in fata Argentinei, 40-67 (12-17, 7-10, 11-14, 10-26). Lipsiti aproape jumatate de meci de aportul capitanului Ecaterina Armanu (lovita violent de o adversara in zona gatului si transportata de urgenta pentru ingrijiri medicale), nationala noastra s-a recunoscut invinsa si a ocupat locul 11 in ierarhia finala, la fel ca la editia precedenta a Universiadei, Napoli 2019.