Sepsi-SIC Sfantu Gheorghe castiga prima mansa a calificarilor pentru EuroLeague Women

Dupa un meci extrem de echilibrat, campioana Romaniei, Sepsi-SIC Sfantu Gheorghe s-a impus, pe teren propriu, in fata letonelor de la TTT Riga, in mansa-tur a EuroLeague Women 2023-2024 Qualifiers.

Elevele lui Zoran Mikes au inceput bine partida, incurajate de inimosul public din Sepsi Arena, insa adversarele au echilibrat jocul pana la prima pauza. Mai mult, letonele s-au impus in urmatoarele doua sferturi, Sepsi intrand in ultimele zece minute cu un deficit de 3 puncte. Tripla lui Hristova a adus egalitatea pe tabela, reprezentanta Romaniei mai reusind alte 12 puncte pana la final, in timp ce adversarele nu au mai reusit decat 7.

Scor final: Sepsi SIC Sfantu Gheorghe - TTT Riga 59-54 (14-12, 20-21, 10-14, 15-7). Pentru campioana Romaniei au marcat: Htistova 20p (2x3), Green 13p (1x3), Mununga 7p 15rec, Jankovic 7p, Nystrom 7p (1x3), Gereben 5p.

Mansa secunda se va juca miercurea viitoare la Riga, Sepsi avand nevoie sa apere fragilul avantaj dobandit in Sepsi Arena, pentru a reusi calificarea in grupele celei mai importante competitii intercluburi din baschetul feminin continental.